Nebojte sa pokusov

Drevené kocky pre deti a mládež. Ako si vyrobiť doma bumerang. Ak máte radi výzvy, baví vás mať výhovorku byť vonku a hľadáte nápady na praktické projekty, zistíte, že stavať bumerang je skvelá zábava. Bumerangy sú tiež skvelým projektom na budovanie s rodinnými príslušníkmi, ktorých ste chceli zoznámiť so spracovaním dreva. A keď skončíte, môžete ísť do parku a stráviť čas spolu ich hádzaním. Máme len jedno varovanie: bumerangy pritiahnu zvedavý dav divákov.

Tu je prvé pravidlo bumerangov: Nebojte sa pokusov a omylov. Existuje široká škála tvarov, ktoré budú fungovať. Bumerangy fungujú na princípe gyroskopickej precesie, ktorá je podobná jazde na bicykli bez rúk a pokusom o zatáčanie. Pri jazde na bicykli rotujúci (gyroskopický) pohyb kolies dáva bicyklu stabilitu. Ak chcete vykonať otáčanie bicykla bez použitia rúk, jednoducho nakloníte bicykel v smere, ktorým chcete zatočiť. Kolesá majú oneskorenú reakciu na silu naklonenia. Týmto spôsobom kolesá skutočne cítia silu o štvrť otáčky od miesta, kde bola sila použitá.

Drevené kocky na hranie. Ako si vyrobiť bumerang

Takže namiesto prepadnutia sa bicykel otočí požadovaným smerom. Na rozdiel od jazdy na bicykli bez rúk počas otáčania sa bumerang neustále otáča, pretože sila je aplikovaná počas trvania letu. Bumerang sa vrhá s miernym naklonením z vertikály. Gyroskopická povaha rotujúceho bumerangu a uhol uvoľnenia (nazývaný uhol medzipristátia) spôsobujú, že uhol letu bumerangu sa pri otáčaní vyrovnáva. Takto sa dobre vyvážený, dobre tvarovaný a dobre hodený bumerang vráti k vrhačovi v horizontálnom visení. Pre väčšinu ľudí to však bude vyžadovať prax.

Drevené hračky pre deti a mládež. Ako si vyrobiť doma bumerang. Ak máte radi výzvy, baví vás mať výhovorku byť vonku a hľadáte nápady na praktické projekty

Trvanie letu je určené silou, ktorou bol bumerang hodený, ako aj rotáciou pri štarte. Rovnako ako pri akomkoľvek objekte letiacom vzduchom, aj bumerang je vystavený ťahaniu vlastnou váhou pri vytváraní vzoru letu. Tento ťah spomaľuje bumerang, čím obmedzuje čas letu. Pri dostatočnej rotácii a počiatočnej rýchlosti však bumerang pred pristátím niekoľkokrát zakrúži nad hlavou vrhača. Aj keď úplne nerozumiete tomu, ako bumerangy fungujú, stále môžete vyrobiť taký, ktorý celkom dobre lieta. Na internete je k dispozícii široká škála plánov. Alebo môžete začať so zmenšenými plánmi. Pre svoj prvý bumerang si vyberte jednoduchý dizajn, ktorý sa bude ľahko vyrábať a hádzať. Najlepšie je nevybrať si zložitý dizajn, ktorý je určený na trikové lietanie.

Hej loenne detské Dřevěné kostky
Hej loenne
Dřevěné kostky
Hej loenne detské Dřevěné kostky
Hej loenne
Dřevěné kostky
Howa detské Dřevěné kostky
Howa
Dřevěné kostky

Nevybrať si zložitý dizajn

Tradičné drevo používané domorodými kmeňmi Austrálie na výrobu bumerangov je myall brigalow (Acacia harpophylla). Podľa Georgea Simondsa Boulgera vo svojej knihe „Drevo: Príručka prírodnej histórie a priemyselných aplikácií obchodného dreva“ je toto pôvodné drevo „hnedé, silne fialovo voňajúce, veľmi ťažké, veľmi tvrdé, elastické, odolné, voľne sa štiepiace. Používa sa na sústružníctvo, fajky, kolíky viniča, oštepy a bumerangy. Praktickým, kvalitným a ľahko spracovateľným materiálom pre tento projekt je preglejka. Preglejka vo veľkých obchodoch však nie je dobrou voľbou. Bumerangy sú v podstate lietajúce krídla a lepšie druhy preglejky sú odolnejšie. V skutočnosti sú niektoré preglejky navrhnuté na lietajúce projekty.

Baltská breza stojí menej, ale fínska breza je laminovaná vodeodolným lepidlom, takže lepšie drží vonku. preglejky sa dajú ľahko rozoznať Lepiace čiary pre Baltic majú podobnú farbu ako drevo. Vodotesné lepidlo používané vo fínskej breze má tmavú čokoládovú farbu.

Keď budete mať drevo a vzor, budete musieť zhromaždiť nástroje. Potrebujete nejaký druh píly, ktorá dokáže rezať krivky, ako je pásová píla, píla alebo luková píla. Na vyhladenie tvaru a stenčenie okrajov bumerangu potrebujete pilníky a brúsny papier. Vretenová brúska je pekné mať, ale nie je potrebná. Ak sa chystáte vyrobiť niekoľko bumerangov v jednom tvare, odporúčam urobiť vzor. Používame papierové tašky, plagátovú lepenku alebo tenké plastové fólie. Preneste tvar bumerangu na drevený polotovar. Potom tvar vyrežte pílou. Mnoho študentov nikdy nepoužívalo elektrické náradie a toto bol skvelý spôsob, ako im predstaviť jeho bezpečné používanie. Keď je tvar bumerangu vyrezaný, môžete jeho obrys vylepšiť vretenovou brúskou alebo pilníkmi a brúsnym papierom.

Kapla detské Dřevěné kostky
Kapla
Dřevěné kostky
Kapla detské Dřevěné kostky
Kapla
Dřevěné kostky
Kapla detské Dřevěné kostky
Kapla
Dřevěné kostky

Teraz musíte urobiť niekoľko dôležitých rozhodnutí. Rovnako ako golfové palice, aj bumerangy sú „ručné“. Rozloženie a tvar nosnej plochy bumerangu závisí od toho, či osoba, ktorá bude bumerang hádzať, je pravák alebo ľavák. Najprv označte hornú časť bumerangu. Rovnako ako pri krídlach lietadla, profily na bumerangu majú nábežnú a zadnú hranu. Predná hrana má štvrťkruhový tvar a zadná hrana sa zužuje z hornej časti bumerangu ako prierez typického krídla lietadla. Označte dve predné hrany a dve zadné hrany, aby ste ich nezaradili nesprávne (častá chyba). Spodná strana krídla je úplne plochá. Rozložte prednú a zadnú hranu krídel podľa toho, ktorá ruka bude hádzať.

V hornej časti označte vzdialenosť, o ktorú obrys ustúpi od okraja bumerangu k jeho hornej ploche. Všimnite si, že musíte vytvarovať iba jednu stranu preglejky. Druhá strana je plochá. Profil airfoil vytvarujte rašpľami, pilníkmi a brúsnym papierom. K dispozícii sú rôzne rašple. Bumerang je vlastne lietajúci rotujúci rotor, ako na helikoptére. Tvar nosnej plochy musí byť konzistentný a to je miesto, kde vrstvy z preglejky pomáhajú pri navrhovaní projektu. Keď sa z vrstiev objavujú lepené čiary, je ľahké pozorovať postup pri tvarovaní profilov.

Voliteľnou konečnou úpravou tvarovania profilu krídla je mierne skosenie zadnej hrany krídla. Alebo inou možnosťou je najskôr vykonať niekoľko skúšobných hodov a zistiť, či sa váš bumerang úplne otáča. Ak tomu tak nie je, vypilujte mierny zadný úkos na rovnej ploche prednej hrany. Dolaďte brúsnym papierom. Po niekoľkých skúšobných letoch budete chcieť pridať trochu vylepšenia tvaru profilu krídla pomocou brúsneho papiera.

Kapla detské Dřevěné kostky
Kapla
Dřevěné kostky
Kapla detské Dřevěné kostky
Kapla
Dřevěné kostky
Kapla detské Dřevěné kostky
Kapla
Dřevěné kostky

Hádzanie vyžaduje trochu cviku, takže stojí za to urobiť si pár rýchlych kartónových cvičných bumerangov. Skvelou surovinou sú na to cereálne krabice. Rýchly kartónový bumerang môžete vyrobiť pomocou dvoch pásov kartónu približne 1" širokých a 8" až 10" dlhých. Pomocou tavného lepidla ich vytvarujte do tvaru znamienka plus. Na štyri čepele jemne zatočte nahor a hádzať pomocou rovnakých techník opísaných nižšie pre hádzanie drevených bumerangov.

Keď vonku hádžete bumerang, vietor by mal byť mierny a fúkať priamo do tváre. Hod je stále 45° spredu. Zamierte na bod asi 10° nad horizontom. To pošle bumerang lietať. Podrobnosti nájdete na ilustráciách na nasledujúcej strane. Jedným z dôležitých dôvodov na výrobu vnútorných bumerangov pred výrobou drevených bumerangov je naučiť sa hádzať. V interiéri sú vzory letu menšie a spätná väzba pre dobré a zlé hody a fungujúce návrhy sa objavuje rýchlo. Kartónové zvončeky sú celkom neškodné, ak niekoho zasiahnu. Keď bude každý schopný dokázať, že vie hádzať bumerang a nie „palicu“ alebo „kylie“ (ako sa nevracajúci sa bumerang v Austrálii nazýva), potom je čas nájsť vonku miesto, kde môžete hodiť svoju drevenú verziu.

Ak ste zručný kutil a máte doma náradie, skúste si vyrobiť kocku v kocke. Dospelí si budú lámať hlavu ako dostať von tú menšiu, deti sa len budú hrať. Tá menšia sa nedá vybrať:)

Ak ste zručný kutil a máte doma náradie, skúste si vyrobiť kocku v kocke


Pinkorblue Jeden z nejvetších online obchodu v Ceské republice

Pink Or Blue