Roky 2022-23
proruské hoaxy

Drevené kocky na hranie pre deti. Stretli ste sa už s niekým, kto je dlhodobo presvedčený, že sa jednoducho nezmení, bez ohľadu na to, koľko dôkazov mu ukážete, že toto presvedčenie nie je udržateľné? Ľudia vyhľadávajú a venujú pozornosť informáciám a náznakom, ktoré potvrdzujú ich presvedčenie. Nevyhľadávajú informácie, ktoré nepodporujú to, čomu už veria v skutočnosti ich ignorujú.

Drevené kocky na hranie. Venujte vždy pozornosť informáciam

Filtrovanie je často užitočné, pretože znižuje množstvo informácií, ktorým musíme venovať pozornosť. Niekedy však filtrovanie môže viesť k zlým rozhodnutiam. V roku 1988 malo americké námorníctvo loď v Perzskom zálive s názvom USS Vincennes. Jedného dňa pri skenovaní radarovej obrazovky na lodi posádka uvidela lietadlo smerujúce k nim. Zavčasu sa rozhodli, že blížiace sa lietadlo nie je komerčné lietadlo, ale nepriateľské vojenské lietadlo.

Zostrelili lietadlo, z ktorého sa ukázalo byť komerčné lietadlo s 290 cestujúcimi a posádkou na palube. Všetci zomreli. K tomuto chybnému záveru viedlo mnoho faktorov. Situácia bola stresujúca a miestnosť bola príliš tmavá. Bolo veľa nejednoznačných informácií, ktoré posádke Vincennes sťažovali pochopenie toho, na čo sa pozerajú na obrazovke svojho radaru.

Everearth detské Dřevěné kostky
Everearth
Dřevěné kostky
Everearth detské Dřevěné kostky
Everearth
Dřevěné kostky
Everearth detské Dřevěné kostky
Everearth
Dřevěné kostky

Najdôležitejšie je však to, čomu sa rozhodli venovať pozornosť a čo sa rozhodli ignorovať. Viacerí členovia posádky boli od začiatku presvedčení, že ide o nepriateľské vojenské lietadlo, a odvtedy filtrovali všetky prichádzajúce informácie. Opakovane si nacvičovali cvičný scenár o tom, čo robiť, keď nepriateľské vojenské lietadlo vstúpi do ich vzdušného priestoru. Ignorovali dôkazy, že ide o komerčné lietadlo, venovali pozornosť iba informáciám, ktoré podporovali ich presvedčenie, že ide o nepriateľské vojenské plavidlo, a potom pristúpili k realizácii scenára výcviku. To všetko ich viedlo k nesprávnemu záveru..

Nečakajte, že ľudia budú nevyhnutne venovať pozornosť informáciám, ktoré im poskytnete. Nevytvárajte si domnienky. To, čo je vám ako dizajnérovi zrejmé, nemusí byť zrejmé ľuďom, ktorí používajú to, čo ste navrhli. Ak si myslíte, že ľudia môžu filtrovať informácie, použite farbu, veľkosť, animáciu, video a zvuk, aby ste upozornili na to, čo je dôležité. Ak je dôležité, aby ľudia venovali pozornosť určitým informáciám, urobte tieto informácie 10-krát viac, ako si myslíte, že je potrebné.

Použili ste niekedy softvérovú aplikáciu, ktorá vyžaduje, aby ste na odstránenie položky vykonali sériu krokov? Musíte kliknúť na položku, potom kliknúť na tlačidlo Odstrániť, potom sa objaví okno a musíte kliknúť na tlačidlo Áno na potvrdenie. Potrebujete vymazať asi 25 súborov, takže prsty umiestnite optimálnym spôsobom a začnete klikať. Netrvalo dlho a vaše prsty sa prebrali a vy ani nepremýšľate o tom, čo robíte.

Kapla detské Dřevěné kostky
Kapla
Dřevěné kostky
Kapla detské Dřevěné kostky
Kapla
Dřevěné kostky
Kapla detské Dřevěné kostky
Kapla
Dřevěné kostky

Ak ľudia vykonávajú sériu krokov znova a znova, akcia sa stane automatickou. Ak vyžadujete, aby ľudia opakovane vykonávali sekvenciu, urobte to jednoducho, ale uvedomte si, že kompromisom je, že ľudia môžu robiť chyby, pretože už nevenujú pozornosť. Uľahčite ľuďom zrušenie nielen poslednej akcie, ale aj celej sekvencie. Namiesto toho, aby ste od ľudí vyžadovali, aby vykonávali úlohu znova a znova, zvážte návrh, v ktorom si môžu vybrať všetky položky, na ktorých chcú vykonať akciu, a potom vykonať akciu na všetkých položkách naraz.


Čo sa stalo: Súdny spor o stiahnutí kníh Harryho Pottera, Rozprávky pre deti

Bezpečnostnému personálu chýbajú nabité časti pištole a bomby aspoň čiastočne, pretože sa s nimi často nestretávajú. Bezpečnostný dôstojník pracuje celé hodiny, sleduje ľudí a pozerá na obrazovku skenera. Rozvíja očakávania o tom, ako často dochádza k určitým porušeniam. Napríklad sa pravdepodobne dosť často stretáva s nádobami s mliekom na ruky alebo nožnicami na nechty, a preto očakáva, že ich uvidí, a potom ich hľadá.

Goki detské Dřevěné kostky
Goki
Dřevěné kostky
Goki detské Dřevěné kostky
Goki
Dřevěné kostky
Hape detské Dřevěné kostky
Hape
Dřevěné kostky

Na druhej strane sa pravdepodobne nestretáva príliš často s nabitými ručnými zbraňami alebo časťami bômb. Vytvorí si mentálny model o tom, ako často sa ktorákoľvek z týchto vecí bude vyskytovať, a potom, nevedome, začne podľa toho venovať pozornosť. Andrew Bellenkes vykonal výskum tohto očakávania a zistil, že ak ľudia očakávajú, že sa niečo stane s konkrétnou frekvenciou, často to prehliadnu, ak sa to stane viac alebo menej ako ich očakávania. Majú mentálny model toho, ako často sa niečo stane, a upriamili svoju pozornosť na tento mentálny model.

Ľudia si vybudujú nevedomý mentálny model toho, ako často sa udalosť vyskytuje. Ak navrhujete produkt alebo aplikáciu, kde si ľudia potrebujú všimnúť udalosť, ktorá sa vyskytuje len zriedka, použite silný signál, aby ste upútali ich pozornosť.Pinkorblue Jeden z nejvetších online obchodu v Ceské republice

Pink Or Blue